TRT Ortak Yapımı “Tay” Vizyona Giriyor

TRT ortak yapımı “Tay” 23 Eylül 2022’de minik izleyicileriyle buluşacak.

TRT ortak yapımı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan “Tay” izleyicilerle buluşmak için gün sayıyor. Animasyon türündeki yerli sinema filminde, Hz. Muhammed(s.a.v)’in İslam tarihinin dönüm noktası olan “Hicret” yolculuğu anılarıyla heyecan dolu bir hikâye konu ediliyor.

Tay’ın çöldeki heyecan dolu macerası filmde, annesini arayan safkan bir tay olan Riyah’ın, peşindeki hırsızlardan kaçarken tanıştığı ihtiyar deve Jabal ile birlikte Medine’ye doğru çıktığı yolculuğun hikâyesi anlatılıyor.

Heyecan ve macera dolu çöl yolculuğu, Hicretleri boyunca Hz. Muhammed(s.a.v) ile Hz. Ebu Bekir’i takip eden Jabal’ın anılarını hatırlamasıyla bambaşka bir hikâyeye dönüşüyor.

Hz. Muhammed(s.a.v)’in hayatındaki en önemli olaylardan biri olan Hicret’i konu edinen 3D animasyon türündeki sinema filmi, masal tadındaki anlatımıyla özellikle okul çağındaki çocuklarda fedakârlık, umut ve sevgi gibi kavramların pekiştirilmesini, çocuklara peygamber sevgisinin aşılanmasını hedefliyor.

Filmin yönetmenliğini TRT Çocuk’un çevreci kahramanı “Kaptan Pengu ve Arkadaşları”nın yapımcısı Nurullah Yenihan, senaristliğini Betül Yağsağan Birgören, yapımcılığını ise Mustafa Emre Tülün üstleniyor. Duygu dolu hikâyesiyle beyaz perdeye çıkmaya hazırlanan filmin müzikleri ise Burak Çambel imzalı.

TRT Çocuk’un uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin katkılarıyla hazırlanan yeni sinema filmi “Tay”, 23 Eylül’de sinemalarda izleyiciyle buluşacak. Animasyon film, İngilizce ve Arapça dil seçenekleriyle birçok ülkede vizyona girecek.

Haberler

ANADOLU AJANSI

TRT ortak yapımı 'Tay' 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak

TRT HABER

TRT Ortak Yapımı “Tay” Vizyona Giriyor

GZT

TRT ortak yapımı 'Tay' vizyona giriyor

12 PUNTO TRT

TRT Ortak Yapımı “Tay” Vizyona Giriyor

HABER7

Çocuklar bu filmi çok sevecek: TRT ortak yapımı "Tay" vizyona giriyor

YENİŞAFAK

'Tay' adlı yerli animasyon film 23 Eylül'de minik seyircilerle buluşacak